PRASAT SUOR PRAT

Chrám postaven v období: 1181 – 1218. Za vlády krále: Jayavarman VII. Náboženství: Hinduismus (?).

Dvanáct věží.
Prasat Suor Prat je skupina dvanácti menších lateritových věží s pískovcovými překlady, zrcadlově umístěných kolmo na cestu od Terasy slonů k Vítězné bráně v Angkor Thom. Přestože kolem nich zpovzdálí projde drtivá většina návštěvníků Angkoru, nezastaví se zde v podstatě nikdo z nich! A málokdo si uvědomuje, že se jedná o jedno z vůbec nejzáhadnějších míst celého parku. Přestože jsou připisovány králi Jayavarmanovi VII., jejich architektura tomu příliš neodpovídá, nejsou vůbec zdobeny a nejsou tu také žádné sakrální předměty.

 

Nejčastější teorie
O původním významu věží se bez výsledku dikutuje. Z řady teorií jsou nejčastější dvě:

1) věže provazochodců – vychází z názvu věží, který v moderní khmérštině skutečně znamená něco jako „věže tanečníků na laně“ – mezi věžemi měli mít natažené lano. Originální název byl ale asi jiný a že by byl schopen král z Terasy slonů v takové dálce sledovat akrobatické výkony se zdá velmi nepravděpodobné.

2) soud – Zhou Daguan, čínský velvyslanec na angkorském dvoře podává písemné svědectví o tom, že se věže používaly pro řešení soudních sporů. Do každé z věží byly zavřeny na několik dnů obě znesvářené strany a pokud o hladu a žízni zhruba po 4 dnech jeden z nich neonemocněl, byl tímto „božím soudem“ prohlášen za vítěze sporu.