PHIMEANAKAS

Chrám postaven v období: 944 – 968. Za vlády krále: Rajendravarman II., Suriyavarman I. Náboženství: Hinduismus.

Nebeský chrám.
Malý chrám jehož název lze překládat jako „Nebeský chrám“ stojí v oblasti bývalého královského paláce v severozápadní části Angkor Thom. Nechal ho postavit král Rajendravarman II. a později ho přestavěl kál Suriyavarman I. do podoby svého královského chrámu. Je to obdélníková třístupňová strmá lateritová pyramida. Základna má rozměry 35 x 28 m. Třetí terasa ve výšce 12 m má rozměry 30 x 23 m. Po jejím obvodě můžete vidět zbytky pískovcové galerie a vyšplhat do pobořené – dříve pozlacené – centrální věže. Přístup je po dřevěném schodišti na západní straně.

Legenda o hadu
Oblíbená legenda praví, že ve zlaté věži sídlila bohyně v podobě devítihlavého hada, který se každý den proměňoval v krásnou dívku. Kdyby se jedenkrát neobjevila, znamenalo by to smrt krále. Ten měl naopak povinnost každý večer do věže vystoupit a s dívkou se pomilovat. Kdyby to neučinil, znamenalo by to neštěstí a zkázu království. Teprve poté se mohl vrátit na noc do paláce ke královně…

Češi na Phimeanakas
Do restaurátorských prací v Angkoru se zapsal nesmazatelně také tým kolem sochaře Michala Blažka. V rámci projektu GOPURA ve dvou etapách (2006-2007, 2008) byly restaurovány sochy lvů a slonů chrámu Phimeanakas. Z původních 48 se jich zachovalo pouze 7. Ostatní byly rozmetány po okolí a Blažek je kousek po kousku hledal a skládal. Místní absolventi jím vedených restaurátorských kurzů dále pokračují v jeho odkazu. Neuvěřitelně záslužnou práci Michala Blažka ale dnes připomínají u chrámu již jen dvě malé plastové cedule…