ANGKOR THOM

Město postaveno v období: 1181–1218. Za vlády krále: Jayavarman VII. Náboženství: Buddhismus

Yashodharapura nebo Velké město
Po Chamské invazi (1177–1181), která vyplenila staré hlavní město Yashodharapura (založené o více než 250 let dříve), začíná král Jayavarman VII. budovat město nové. Nestaví ovšem na zelené louce, ale zahrnul do něho i většinu bývalého hlavního města (dnes severozápadní část Angkor Thom). Původní jméno města Yashodharapura se používá až do 16. století. Čtvercové město, které bylo ve své době největší na světě, má impozantní rozměry 3×3 km. Je obehnáno mohutnými 8 m vysokými lateritovými hradbami z vnitřní strany podpořenými 25 m širokým hliněným valem. Z vnější strany pak následuje 100 m široký a 6 m hluboký vodní příkop.

Stavby uvnitř města
V každém rohu stojí stejnojmenné, malé chrámy Prasat Chrung. V geometrickém středu města pak monumentální státní chrám krále Jayavarmana VII. – Bayon. V severozápadní části pak stavby původního hlavního města: Baphuon, Phimeanakas, Preah Palilay, Tep Pranam, Terasa malomocného krále a Terasa slonů. Z dřevěného královského paláce, který stál v této oblasti zůstaly jen lateritové hradby, náznaky základů a nádrže. V severovýchodní části stojí Kleang (North and South), Preah Pithu a Prasat Suor Prat. Většina vnitřního města, kde dříve stávaly dřevěné budovy a soustavy vodních kanálů je zarostlá pralesem.

Brány
Město má celkem 5 bran. Původní čtyři jsou osově orientované podle světových stran, pátá (Victory gate) na severovýchodní straně byla proražena dodatečně. Všechny mají stejné parametry – 3,5 m široké, 7 m vysoké s 23 m vysokou centrální věží. Ta je v každé straně doplněna obrovskou hlavou bodhisattvy Avalokitéšvara (údajně s tváří samotného krále). Ve všech čtyřech rozích ve spodní části pak tříhlavý slon Airavan (Erawan) a na něm jedoucí bůh Indra.

Nejpopulárnější je jižní brána, kde se zejména po ránu shromažďují davy návštěvníků a obdivují balustrádu mostu, kterou tvoří sousoší 54 Devů (bohové) a 54 Asurů (démoni) symbolizující prastarou hinduistickou legendu o Stloukání mléčného moře.