PRASAT TOP (EAST AND WEST)

Chrám postaven v období: 1243 – 1295 (E), 1181 – 1218 (W). Za vlády krále: Jayavarman VIII. (E), Jayavarman VII. Náboženství: Buddhismus, Hinduismus.

Prasat Top East („Monument 487“) – Mangalartha.
Je maličký a zcela opomíjený chrám s jedinou pískovcovou věží, asi 300 metrů od Victory Gate v Angkor Thom. V řadě map ho nenajdete vůbec, v některých jen pod označením Monument 486. Je to poslední hinduistický chrám postavený v celém Angkoru. Vysvěcen byl v roce 1295 na počest brahmanského kněze Jaya Mangalartha a jeho matky Subhadra.

 

Prasat Top West („Monument 486“)
Ruiny tohoto dalšího zapomenutého maličkého pískovcového buddhisického chrámu s jednou hlavní věží najdete zhruba na polovině cesty mezi Bayon a zápaní branou Angkor Thom. Jeho současná podoba pochází pravděpodobně ze 13.stol., ale probíhala tu řada přestaveb od 9. až do 17. stol. V mapách ho nejspíše najdete pod strohým označením Monument 486.

Další chrámy jménem Prasat Top
Aby bylo zmatení dokonalé, je možno se v areálu historického parku setkat ještě s dalšími dvěma místy jménem Prasat Top. Jsou to ale nepatrné ruiny, kam žádný normální turista nezabloudí…