Chrám postaven v období: 889-910. Za vlády krále: Yasovarman I. Náboženství: Hinduismus.
Chrámová hora Phnom Bakheng.
byla první stavbou v oblasti dnešního Angkoru, poté co sem král Yasovarman I. přestěhoval svoje nové hlavní město nazvané Yasodharapura z bývalého města Hariharalaya v oblasti dnešního Roluos. Hora se stala jeho centrem a chrám státním chrámem.
Dávní stavitelé neměli vůbec snadný úkol, když se na příkaz krále snažili proměnit šedesát sedm metrů vysoký pahorek do symbolické podoby posvátné hory Meru. Nejprve do skály nechali vytesat vizualizace schodů a stupňovité terasy a poté je pokryli pískovcovými deskami. Kolem základny kopce byl vyhlouben obdélníkový vodní příkop dlouhý téměř čtyři kilometry; i on měl své důležité místo v hinduistické kosmologii. Jeho část je dodnes patrná u silnice vedoucí ze Siem Reap – spatříte ji asi šest set metrů před Angkor Wat.
Chrámová pyramida se skládá z pěti teras a celkem tu stálo sto devět věží – dnes většinou zhroucených. Čtyřicet čtyři stály kolem základny pyramidy (76 x 76 m, 13 m výška), po dvanácti na každé terase a dalších pět hlavních na samotném vrcholu, kde jsou uspořádány – vůbec poprvé v celých dějinách khmerské architektury – do pětkového tvaru na kostce, který má údajně symbolizovat pětici vrcholů hory Meru. Chrám byl zasvěcen Šivovi a jeho centrální věž kdysi chránila posvátný lingam, který představoval jeho plodivou sílu.
Západ slunce jen pro otrlé
Z vrcholu chrámu – jde se sem po dobré cestě kolem kopce asi 20 minut – je za dobrého počasí vidět krásně na Angkor Wat a také na nádrž West Baray. Západy slunce zde bývají někdy opravdu úchvatné a vidět je někdy až k jezeru Tonle Sap. To sem každý den láká absurdní množství návštěvníků, kteří dříve marně bojovali o místečko na terase. Na strmých schodech pak docházelo k nehodám. Úřady proto postavily dřevěné schody a omezily počet návštěvníků, kteří mohou nahoru vystoupit. Pokud nechcete tedy zažít masovou tlačenici a prohlédnout si vlastní chrám, doporučujeme návštěvu v průběhu dne.