PRASAT KRAVAN

Chrám postaven v období: 921. Za vlády krále: Harshavarman I. Náboženství: Hinduismus.

Kardamonový chrám.
Jižně od Banteay Kdei na vás čeká mnohdy zcela opomíjený chrám Prasat Kravan. Jeho novodobé jméno znamená doslova „Kardamonový chrám“ – podle stromu, který zde rostl. Postavil ho Mahidharavarman – vysoce postavený úředník v době vlády krále Harshavarmana I. Vysvěcen byl v roce 921.

Jeho konfigurace je velmi neobvyklá řada pěti cihlových věží na lateriové platformě. Kompletně zachovaná je pouze centrální věž. Na vnitřních stěnách věží jsou k vidění velmi neobvyklé cihlové basreliéfy. Ty jsou spíše charakteristické pro Chamskou architekturu.

Cihlové plastiky
Centrálně umístěná věž zasvěcená hinduistickému bohu Višnuovi je vyzdobená sochami mužských strážců svatyně, které si můžete snadno prohlédnout ve výklencích na vnější straně zdi, ale jednoznačně největší část pozornosti byste měli věnovat cihlovému reliéfu znázorňujícímu Višnua, který se nachází na vnitřní stěně. Bůh je tu zachycen v několika různých vtěleních: jedno jej představuje jako jezdce na Garudovi, na dalším ho vidíme coby trpaslíka, kterému stačí pouhé tři kroky, aby přešel celý vesmír. Značně zchátrale působí reliéf s postavou Višnua s osmi rukama, který byl podle všeho v minulosti překryt barvenou štukovou omítkou. Nejsevernější věž celého komplexu je zasvěcena Lakšmí, Višnuově ženě a bohyni štěstí; uvnitř na vás čeká neobyčejně zručně vyvedený reliéf, na němž je Lakšmí vidět s odhalenými ňadry a bokem ovázaným skládaným sampotem; po bocích klečí dva věřící a celý výjev dotváří množství květinových motivů.

Rekonstrukce
Od vegetace byl chrám vyčištěn již v roce 1930, ale vlastní rekonstrukci provedli Francouzi v letech 1962-1966. Chybějící cihly byly nahrazeny novými s označením CA („Conservation Angkor“). Celý areál tak působí velmi příjemně.