PREAH PITHU

Chrám postaven v období: 1113 – 1150. Za vlády krále: Suryavarman II. Náboženství: Hinduismus, Buddhismus.

Skupina 5 chrámů.
Se nachází v severovýchodní části Angkor Thom, zhruba proti Terrace of the Leper King, v těsné blízkosti restaurací a parkoviště. Přes tuto vynikající polohu je návštěvníky zcela opomíjená… Skupina malých chrámů je velmi poškozená a trochu nesourodá. Jednotlivé chrámy nebyly postaveny ve stejném období ani stejném náboženství. Nedochovaly se nám původní jména a jsou obvykle označovány pouze písmeny, případně číselným kódem.

T (481) a U (482)
Tyto dva hinduistické chrámy byly prevděpodobně stavěny ve stejné době, protože jsou obklopeny společným příkopem. Zajímavostí určitě je, že jsou orientovány na západ stejně jako Angkor Wat. T je třístupňová pyramida s velkým linghamem v centrální svatyni. U je podobný, ale menší a mnohem jednodušší.

X (483)
Je buddhistický chrám zhruba 100 metrů východně od T a U. Stojí na 4 metry vysoké terase. Na stěnách jsou k vidění dvě řady sedících Buddhů a řada dalších buddhistických motivů. Zdá se že je nedokončený a postavený později než všechny ostatní.

V (484)
Hinduistický chrám severně od U. Od centrální svatyně s 1,5 vysokým linghamem vede 70 metrů dlouhý most ke křížové gopuře, ale hlavní vchod je ve skutečnosti na východní straně.

Y (485)
Je maličký hinduistický chrám na sever od V. Stavebně se velmi odlišuje a stojí na hliněné platformě. Skládá se z protáhlé Mandapy a hlavní svatyně. K vidění jsou tu některé výjevy z Višnuovské mytologie.