TA KEO

Chrám postaven v období: 968 – 1001. Za vlády krále: Jayavarman V. Náboženství: Hinduismus.

Krystalová věž a Hora se zlatými špičkami.
Chrám nechal vybudovat král Jayavarman V. na západním konci bývalé vodní nádrže East Baray se kterou byl spojen 500 m dlouhou cestou. Stavba začala někdy kolem roku 975, ale nikdy ji nedokončili; podle jedné z početných legend odsud stavební dělníci museli odejít poté, co do chrámu udeřil blesk, což bylo pochopitelně považováno za mimořádně nešťastné znamení. Chrám je celý z pískovcových kvádrů a prakticky bez dekorací. Zdálky vyhlíží velmi stroze. Ttvrdí se, že použitý pískovec je výjimečně tvrdý na zdobení. Jeho moderní jméno Ta Keo znamená „Krystalová věž. Původní jméno Hemagiri nebo Hemasringagiri, znamená „Hora se zlatými špičkami“.

Chrám byl obklopen vodním příkopem 255 x 195 m – dnes zcela vyschlým. Klasická chrámová pyramida reprezentující horu Meru stojí na dvou terasách. Základna má rozměry 122 x 106 m. Druhá terasa pak 80 x 75 m. Celková výška je 21,5 m. Zajímavostí je, že král nestavěl chrám uvnitř svého hlavního města, ale zcela mimo na sever od něj.

Galerie a strmé schodiště
Prakticky celou východní stranu vnějšího nádvoří zabírají dvě dlouhé síně orientované směrem k severu a jihu s okny obrácenými do vnitřního chrámového prostoru. Značnou novinkou pro tradiční pojetí khmerských chrámů byla galerie procházející kolem celého obvodu vnitřního nádvoří; je ale velmi zajímavé, že nemá žádný vstup, takže se zdá, jako by ji tu vybudovali výhradně z estetických důvodů. Okna galerie jsou vyzdobena balustrádami, ale průhled umožňují jen ta vnitřní; pohled zvenku blokuje kamenná stěna uvnitř galerie. To ale rozhodně nic nemění na tom, že zejména z větší vzdálenosti působí velmi půvabně a přesvědčivě.

Od galerie můžete vystoupat po jednom ze strmých schodišť, které vás dovede na vrchol chrámové pyramidy, která je takřka čtrnáct metrů vysoká. Pět věží svatyně je uspořádáno do obvyklého tvaru pětky na hrací kostce (quincunx) a všechny jsou zasvěcené bohu Šivovi. Pokud se obrátíte k východu, otevře se před vámi nádherný výhled na rýžová pole a hustý keřovitý porost a také vodní nádrž East Baray, která je ale v současné době vyschlá.