LOLEI

Chrám postaven v období: 893. Za vlády krále: Yasovarman I. Náboženství: Hinduismus.

Poslední chrám v Hariharalaya.
Je nejmladším z chrámů v bývalém hlavním městě Hariharalaya. Spolu s Bakong a Preah Ko tvoří skupinu chrámů nazývanou Roluos group – asi 20 km jihovýchodně od Siem Reap. Stojí na lateritové terase na umělém ostrově téměř ve středu bývalé, dnes zcela vyschlé, vodní nádrže Indratataka (3,8 x 0,8 km). Tu začal budovat otec stavitele chrámu Indravarman I.

Yasovarman I. zasvětil chrám svým předchůdcům. Po jeho vysvěcení v roce 893 končí stavební aktivity v této oblasti a stěhuje své hlavní město do blízkosti dnešního Angkoru.

Zasvěcen rodičům a prarodičům
Chrám tvoří čtyři cihlové věže. Levá téměř zřícená byla zasvěcena královu dědovi, pravá větší a velmi zachovalá jeho otci. Zadní dvě pak jejich manželkám. Existují úvahy, že tato neobvyklá asymetrická konfigurace je výsledkem nedokončeného původního záměru šesti věží, což nebylo zatím prokázáno. Věže byly původně bohatě zdobeny štukem, z čehož se zachoval jen zlomek. Výklenky pak střeží mužské (Dvarapala) a ženské (Devata) sochy ochránců. Za pozornost stojí krásné kaligrafické zápisy na veřejích vstupů. Uprostřed mezi věžemi si všimnete pískovcových kanálků, které pravděpodobně odváděly posvátnou vodu od linghamu uprostřed.

Buddhistický chrám
Areál obklopují nuzné dřevěné budovy buddhistického chrámu. V popředí na levé straně vévodí nově zrekonstruovaná hlavní kaple s nádhernými nástěnnými malbami uvnitř. Chrám provozuje nadaci a školu.